5 egyszerű lépés a hulladékmentesség felé

5 egyszerű lépés a hulladékmentesség felé

Most teszem meg az első, pici lépéseimet afelé, hogy kevesebb szemetet termeljek és ésszerűbben éljem a napjaimat. Ahhoz, hogy környezettudatosabban éljük a mindennapjainkat, nem kell óriási dolgokra gondolni. Néhány egyszerű, pici odafigyelés is elég ahhoz, hogy alakítsunk (végre jó irányban) a világunkon.

5 egyszerű dolog, amellyel tehetünk a zero waste-ért

1.Vászonszatyor

A legtöbbünk hordoz a táskájában elfekvőben egy-egy szatyrot. A legjobb a vászonból készült szatyor, amely szinte elnyűhetetlen, jól szellőzik, mosható. És még spórolunk is vele!

  1. Kulacs

A PET-palackot simán lecserélhetjük egy kulacsra. A palackos vízbe a csomagolás során gyakran mikroműanyagok kerülhetnek, és ezek egy idő után kioldódhatnak a palackból. A víz sem olyan rossz minőségű Magyarországon, sőt több helyen is vannak olyan kutak, ahol valódi ásványvíz csordogál a csapból.

Szegedi vagyok és az Anna-kútból egy 944 méter mélyről származó, 51 fokos hőforrás vize csörgedezik, amely ásványi sókkal és szénsavval dúsított gyógyvíz. Gyakran én is felkerekedek néhány palackkal és megtöltöm őket ezzel a valódi ásványvízzel.

Amellett, hogy hasznos, még akár divatos is lehet egy jó kis kulacs, vannak tök jó designe-osak.

  1. Ételhordó

Az otthon felhalmozott fagyisdobozok, korábban rendelt ételekkel kapott műanyag dobozok se landoljanak azonnal a kukában. Ha elvitelre kéred az ebéded, vigyél magaddal egyet ezek közül – kevesebbe is kerül az étel, és nem is termelsz újabb szemetet.

  1. Szívószál, evőeszköz

A gyorséttermekben az üdítőkhöz szívószálat adnak. Ennek használatát vagy úgy tudod kiküszöbölni, hogy teljesen lemondasz róla (szegény tekik), vagy pedig beszerzel egy többször használatos verziót. Ez lehet rozsdamentes acélból, üvegből, papírból, bambuszból.

Ha pedig nem szeretnél műanyag evőeszközzel étkezni, akkor dobj a táskádba egy kés-kanál-villa kombót, majd étkezésnél azzal fogyaszd el az ebéded.

  1. Konyharuha

Annyira kényelmes a papírtörlő: csak előveszed, letörlöd vele a kívánt felületet és már megy is a kukába. De régen nem volt papírtörlő, nagyanyáinknál még minden csili-vili volt… Ők a törléshez konyharuhát használtak, majd kimosták. Oké, picit kevésbé kényelmes… viszont olcsóbb és nem szennyezi a környezetet.

képek: pixabay

A japánoknak a vérében van ez a fajta tudatosság, és külön szavuk is van rá:

Mottainai – a japán zero waste